Jacek Proszyk - własne zapiski

poniedziałek, 27 maja 2019

Adam Bunsch "Lotnik" - "Sen na skrzydle" - "Bez tytułu"

W 1935 roku Adam Bunsch namalował obraz olejny, który występował pod kilkoma tytułami: "Bez tytułu", "Lotnik", "Sen na skrzydle" [źródło: Adam Bunsch 1896-1969, red. Jerzy Polak, Bielsko-Biała 1992, s. 236]. Praca jest uznawana za zaginioną a jej przedwojenna reprodukcja w kolorze została opublikowana w czasopiśmie Światowid [nr 49 z 7 XII 1935 s. 24]. Obraz przedstawia pilota szybowca który uległ wypadkowi na terenie lotniska w Aleksandrowicach. W tle widać wzgórza i kilka budynków charakterystycznych dla miasta Bielska. Nad lotnikiem stoją trzy kobiety i klęczy jedna.


Dzięki wspomnieniom dra Andrzeja Poraniewskiego z Bielska-Białej, które zanotowałem, można odtworzyć kim są kobiety na tym obrazie. Od lewej:

1. Kazimiera Alberti [patrz: Kazimiera Alberti, patrz także: Kiedy urodziła się Kazimiera Alberti?]

2. Zofia Lipska z domu Majewska (ur. 14 luty 1904, zm. 27 sierpnia 1973, pochowana w Warszawie), żona Wacława Lipschitza-Lipskiego z Bielska. Zamieszkali przed wojną w Bielsku przy ul. Matejki 2. Zofia chętnie sama prowadziła samochód, nawet wpadła kiedyś samochodem do zapory w Porąbce. Mieszkali niedaleko Adama Bunscha. Zofia w czasie wojny działała w AK w Warszawie a po wojnie mieszkała w Bielsku, gdzie prowadziła swój własny sklep z art. technicznymi na Placu Smolki 7. Była współzałożycielką Ligii Kobiet w Bielsku oraz Domu Wypoczynkowego dla Kobiet Ciężarnych w Bielsku Olszówce nr 102 (tam gdzie dziś Szpital Psychiatryczny). Później wyjechała do Warszawy, gdzie w latach 70-tych otrzymała od rządu Londyńskiego order Virtuti Militari IV klasy. Mąż Wacław był lekarzem chorób skórnych i wenerycznych, kapitanem Wojska Polskiego, starszym około 20 lat od Zofii. Urodzony 27 lutego 1888 we Włocławku, syn Eliasza i Reginy Lipschitzów, absolwent Uniwersytetu w Berlinie. W Wojsku Polskim służył od 1919 roku najpierw w Szpitalu Ujazdowskim, obozie jeńców w Strzałkowie oraz szpitalu wojskowym w Bielsku. W 1939 został przydzielony do kadry 5 Okręgu Szpitalnego. Osadzony z innymi polskimi oficerami w obozie w Starobielsku. Został zamordowany przez NKWD w Charkowie między 5 kwietnia a 12 maja 1940 roku.

3. Stanisława Targ (nazywana Tarżanka) dr medycyny, pracowała w szpitalu miejski w Bielsku od 1933 do 1939 roku.

4. Elżbieta Srebro (klęczy obok lotnika), zamieszkała przy ul. Listopadowej 24, żona nauczyciela Kazimierza Srebro z którą miała dzieci. Działała w Towarzystwie Teatru Polskiego w Bielsku.